Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Branża IT to jeden z najbardziej pożądanych obszarów na rynku pracy. Do niewątpliwych zalet tego sektora z perspektywy pracowników zaliczają się konkurencyjne zarobki oraz możliwości realizacji ciekawych projektów i rozwoju zawodowego. Dlatego nie dziwi fakt, że także coraz więcej kobiet realizuje się w tej dziedzinie. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs pt. Kobiety w IT wynika, że najwięcej, bo 16 proc. pań zajmuje się Testingiem, a ponad połowa badanych rozpoczęła swoją karierę w IT bez ukończenia studiów kierunkowych.

 

Poza testerkami najczęściej pełnione stanowiska przez kobiety w IT obejmują obszary Backend i Frontend, na które wskazało po 12 proc. respondentek[1]. Co ciekawe w poprzednim badaniu to Testing był na trzecim miejscu, ale podium nadal należy do tych samych trzech specjalizacji. Niezmiennie natomiast Java i JavaScript są najpopularniejszymi technologiami, w których specjalizują się kobiety – odpowiednio 15 proc. i  12 proc. ankietowanych. Tuż za nimi, miejsca w rankingu zajęły języki Python oraz SQL, których znajomość zadeklarowało po 11 proc. respondentek. Inaczej wygląda sytuacja pań, które dopiero chcą wejść na rynek IT. Przyszłe kandydatki najczęściej wskazywały, że uczą się Pythona oraz SQL, a dopiero potem Javy oraz JavaScript.

 

Równie ciekawe jest to, że kariera w IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i pokrewnych. Wśród badanych taki kierunek skończyło tylko 28 proc. kobiet. Co piąta respondentka deklarowała, że posiada wykształcenie technologiczno-inżynieryjne lub studiowała nauki ścisłe i przyrodnicze. W branży IT można spotkać również byłe studentki kierunków humanistycznych oraz społecznych. Ponadto aż 22 proc. uczestniczek badania zdobywało wiedzę na własną rękę, 12 proc. uczestniczyło w kursach, a 19 proc. podjęło pracę po studiach niezwiązanych z IT. Na podstawie wszystkich przeanalizowanych danych okazuje się, że 53 proc. kobiet  rozpoczęło pracę w branży, pomimo że nie skończyły studiów informatycznych.

 

- Rosnące zapotrzebowanie na usługi cyfrowe sprawiają, że firmy z branży IT stale poszukują nowych pracowników. Jest to szansa na podjęcie pracy w tym sektorze także dla tych, którzy poszukują nowych ścieżek rozwoju i planują zmianę pracy. Branża IT to środowisko, które tworzą ludzie o różnych umiejętnościach i poziomach doświadczenia zawodowego, a zdobyte wcześniej wykształcenie kierunkowe często nie determinuje sukcesu startu w firmie. Możliwość wejścia na rynek IT ułatwia przede wszystkim umiejętność ciągłego dokształcania się i pracy nad własną efektywnością. Warto również pamiętać o tym, że pandemia przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, dlatego możemy spodziewać się nowych stanowisk pracy, które obecnie nie mają jeszcze nawet doprecyzowanego nazewnictwa. – powiedziała Beata Ostrowska, Przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka oraz wiceprezes PTI

 

Jak wynika z raportu Kobiety w IT, 66 proc. respondentek pracujących w branży za najważniejszy czynnik w pracy wskazało dobrą atmosferę, która uplasowała się nieco wyżej niż wysokie wynagrodzenie – 65 proc. Oprócz tych wskazań praca w sektorze technologicznym zdaniem pań jest atrakcyjna ze względu na możliwości rozwoju, co zadeklarowało 64 proc. badanych. Kolejnym ważnym aspektem okazała się praca zdalna. Z powodu pandemii to udogodnienie z przywileju zmieniło się w standard.

 

Warunki pracy

Zarobki to jeden z najważniejszych aspektów dla pracowników, dlatego warto przyjrzeć się również stawkom, jakie oferowane są kobietom pracującym w IT. Juniorki zadeklarowały, że ich pensja mieści się w przedziale 3–4 tys. PLN netto, a jako wymarzoną kwotę na tym stanowisku wskazały 5–6 tys. PLN netto. Z kolei panie na poziomie mid/regular zarabiają 5–6 tys. PLN netto, a ich oczekiwania są dwa razy większe i wynoszą 10–15 tys. PLN netto. Najbardziej spełnioną grupą specjalistek są seniorki, których otrzymywane i oczekiwane zarobki mieszczą się w widełkach 10–15 tys. PLN netto. Co ciekawe,  deklarowane wynagrodzenie ekspertek nie różni się od deklarowanego wynagrodzenia seniorek. Różnią się natomiast oczekiwania ekspertek względem oczekiwanego wynagrodzenia – za zadowalające podały kwotę przekraczającą 20 tys. PLN netto.

 

Jeśli chodzi o formę podejmowanej współpracy, to kobiety w IT najczęściej zatrudniane są na podstawie umowy o pracę, co deklaruje aż 70 proc. badanych. Jeszcze więcej, bo 76 proc. wskazuje taką formę zatrudnienia jako najbardziej pożądaną. Na kontraktach B2B zatrudnionych jest 20 proc. pań, co prawie całkowicie pokrywa się z ich zapotrzebowaniem na ten rodzaj umowy, na który wskazało 21 proc. z nich.

 

Wśród ankietowanych kobiet 18 proc. wskazało, że obejmuje stanowiska managerskie lub liderskie, a aż 81 proc. zadeklarowało, że w obecnym miejscu pracy ma możliwość awansu. Wśród pań, którym już udało się awansować jest 37 proc. badanych.

 

Przyszłość w IT

Obecnie stabilną przyszłość zawodową zapewnia przede wszystkim gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz świadomość zmian, które zachodzą na rynku pracy. Dlatego tak ceniona jest branża IT, która oprócz wysokich zarobków oferuje również rozwojową perspektywę dającą pracownikom poczucie bezpieczeństwa.

 

- Transformacja cyfrowa postępuje w błyskawicznym tempie, które zostało jeszcze przyspieszone przez pandemię. Firmy musiały dostosować się do funkcjonowania w zdalnej rzeczywistości. Z tego powodu również zapotrzebowanie na pracowników IT wzrasta. Dodatkowo pojawiają się nowe obszary, które będzie trzeba zapełnić specjalistami o odpowiednich kompetencjach. Tutaj swój potencjał mogą wykazać kobiety, które świetnie radzą sobie w branży, ale nadal o wiele mniej z nich zajmuje się IT w porównaniu do mężczyzn - powiedział Wiesław Paluszyński, wiceprezes PIIT, prezes PTI, przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

 

 

 

 

[1] No Fluff Jobs, Kobiety w IT, 2021

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR03/18 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020