Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Polska nowościami stoi. Polska myśl innowacyjna w światowej branży ICT i nowych technologii, rozwiązania AI i Internet Rzeczy w procesach innowacji, znaczenie cyfryzacji dla rozwoju gospodarki i usług publicznych, chmura obliczeniowa i jej rola w budowie centrum finansowego nowej generacji, krajowa produkcja i dystrybucja gier komputerowych. To tylko niektóre zagadnienia, które zostały omówione podczas trzech debat eksperckich, zorganizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w ramach promocji polskiej branży ICT i gamedev podczas Expo 2020 Dubai. Seria debat online odbyła się 25 lutego.

 

W ramach drugiej debaty eksperci i przedstawiciele sektora państwowego zajęli się zagadnieniami związanymi z rozwojem i ekspansją polskich nowych technologii, chmurą cyfrową oraz bezpieczeństwem danych. Innym aspektem omawianym podczas panelu było znaczenie fintechu w rozwoju polskich innowacji.

 

Dużą rolę Polski w świecie nowych technologii i chmury cyfrowej potwierdza raport „Invest
in digital Poland” autorstwa Digital Poland i PAIH, zgodnie z którym nasz kraj jest jednym z 10 najlepszych kierunków na świecie do ulokowania inwestycji w obszarze STEM. Polska jest również liderem sektora nowoczesnych usług w regionie, zarówno pod względem liczby centrów badawczo-rozwojowych, jak i zatrudnienia w branży. Ponadto, Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które w 2020 r. przyciągnęły w obszarze SMART najwięcej inwestycji w projekty typu "greenfield", czyli budowane od podstaw – wynika
z danych fDi Markets.

 

Polska gospodarka rozwijała się bardzo dynamicznie w ciągu ostatnich 30 lat. Jest pod tym względem wzorem dla wielu krajów. Dokonaliśmy ogromnego skoku w rozwoju i nadal jesteśmy silni. Ten rozwój jest widoczny także w polskiej gospodarce cyfrowej – uważa Antoni Rytel, Wicedyrektor Programu GovTech Polska.

 

Jak wynika z analiz Narodowego Banku Polskiego (ostatnia dotyczy I kw. 2021 r.) i danych portalu cashless.pl, polscy konsumenci coraz chętniej płacą zbliżeniowo za pomocą urządzeń mobilnych. Coraz więcej z nich zaczyna też używać takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay. Płatności mobilne cały czas mocno rozbudowują i promują banki. Według danych cashless.pl  klienci dziesięciu największych banków w Polsce w okresie od lipca do września 2021 r. wykonali za pomocą urządzeń mobilnych 297,5 mln różnego rodzaju przelewów.
To o ok. 12 mln więcej niż kwartał wcześniej oraz o ponad 46 mln więcej niż w I kw. 2021 r.

 

Myślę, że nie ma lepszego przykładu doskonałej współpracy w sektorze nowych technologii niż Microsoft i Polska. Obie strony czerpią realne korzyści w tym nowym cyfrowym świecie. Inwestujemy tutaj, bo Polska ma odpowiedni klimat i potencjał do rozwoju nowych technologii – uważa Dominika Bettman – Prezes Zarządu Microsoft Polska.

 

Sektor bankowy jest również liderem wdrażania i rozwoju tzw. chmury obliczeniowej. Dba także o jej odpowiednie zabezpieczenie. Już teraz 67% banków w Polsce posiada architekturę zabezpieczenia chmury opartą o rozwiązania własne. Z kolei 25% banków wykorzystuje natywną architekturę zabezpieczeń w chmurze, a 8% z nich angażuje zewnętrznych dostawców usług bezpieczeństwa do zabezpieczenia chmury.

 

Wiedza, potencjał i ambicje polskich informatyków mają kluczowe znaczenie również w rozwoju nowych technologii cyfrowych i wierzę. Są w stanie szybko nauczyć się nowych, kluczowych kompetencji niezbędnych na tym rynku – uważa Michał Paschalis-Jakubowicz – Prezes Zarządu Oktawave.

 

Na tym zakończono drugą część debat ekspertów w ramach promocji polskiej branży ICT
i gamedev podczas Expo 2020 Dubai. W panelu udział wzięli: Antoni Rytel – Wicedyrektor Programu GovTech Polska oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Dominika Bettman - Prezes Zarządu Microsoft Poland, Michał Paschalis-Jakubowicz - CEO Oktawave oraz Paweł Widawski - Fintech Poland.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR03/18 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020