Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

We wtorek, 19 września 2023, THINKTANK we współpracy z Google oraz Partnerem Merytorycznym Sektorową Radą ds. kompetencji - telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo zorganizowali naradę strategiczną Narada Europejska - Unia Europejska i USA: strategiczna współzależność.

Czy i jaki wpływ ma rozwój technologii i AI oraz rozwiązania oparte na chmurze cyfrowej na kondycję, zmiany i potrzeby kompetencyjne polskich firm z sektora ICT. Zaproszeni eksperci w zamkniętym gronie debatowali o tym, co przyniesie przyszłość w relacjach UE-USA oraz jak wygląda współpraca transatlantycka w zakresie technologii cyfrowych. Eksperci zastanawiali się, czy rozwój AI, chmury obliczeniowej i innych technologii, gdzie dominują firmy amerykańskie, zbliża Europę do USA czy oddala oraz jak USA i UE mogą razem odpowiadać na rosnące zagrożenia cybernetyczne i dezinformacyjne.

Wnioski z tej rozmowy zostaną przedstawione w publikacji zbiorczej zaprezentowanej podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (w dniach 11-13.10.2023).

NARADA EUROPEJSKA 19 WRZEŚNIA 2023 r. - Unia Europejska i USA: strategiczna współzależność

Czy i jaki wpływ ma rozwój technologii i AI oraz rozwiązania oparte na chmurze cyfrowej na kondycję, zmiany i potrzeby kompetencyjne polskich firm z sektora ICT

Rosyjska agresja na Ukrainę odnowiła debatę dotyczącą relacji USA i Europy w kontekście nowych zagrożeń i wyzwań. Stany Zjednoczone stanęły na czele koalicji Zachodu w obronie Ukrainy i razem z UE i Wielką Brytanią nałożyły sankcje na Rosję. Wspólne działania i wspólny cel, jakim jest odepchnięcie Rosji z Ukrainy i obrona wschodniej flanki NATO sprawiły, że relacje transatlantyckie znów wyszły na pierwszy plan. Ostatnia wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce (druga w ciągu jednego roku), podkreśliła obecność amerykańską w Europie. Przedłużająca się wojna w Ukrainie, zmiany polityki gospodarczej po dwóch stronach Atlantyku, nadchodzący cykl wyborczy w Polsce, czy wybory prezydenckie w USA mogą jednak zmienić wektory tej polityki.

Co zatem przyniesie przyszłość w relacjach UE-USA? Porozmawiamy o tym w gronie ekspertów podczas najbliższej narady strategicznej.

  • Jak dziś wygląda współpraca gospodarcza UE i USA w szczególności w kontekście pojawiających się tendencji protekcjonistycznych po dwóch stronach Atlantyku?
  • Czy i jaki wpływ ma rozwój technologii i AI oraz rozwiązania oparte na chmurze cyfrowej na kondycję, zmiany i potrzeby kompetencyjne polskich firm z sektora ICT??
  • Jak wygląda współpraca w zakresie technologii cyfrowych? Czy rozwój AI, chmury obliczeniowej i innych technologii, gdzie dominują firmy amerykańskie, zbliża Europę do USA czy oddala?
  • Jak USA i UE mogą razem odpowiadać na rosnące zagrożenia cybernetyczne i dezinformacyjne?
  • W którym kierunku mogą ewoluować relacje między UE a USA (scenariusze) i jakie są główne czynniki, które będą miały na to wpływ?
  • Jak pozycjonuje się Polska w relacjach transatlantyckich? Jakie powinny być cele kolejnego polskiego rządu?

Dyskusję prowadzono w oparciu o zasady Chatham House, bez publiczności i mediów.

Rozmowę poprowadziła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK.

Termin: wtorek, 19 września, godz. 9.30-12.30

Miejsce: Centralny Dom Technologii (Krucza 50, Warszawa)

Punktem wyjścia do rozmowy był materiał przygotowany przez ekspertów Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR03/18 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020