Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Redakcja Polskiej Platformy Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia zaprasza do zapoznania się i komentowania zamieszczanych na blogu wiadomości. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją na temat platformy (LINK). Pewnego rodzaju wprowadzeniem do szerokiego tematu kompetencji cyfrowych jest pierwszy wpis na blogu. Są w pewnym sensie wymogiem do funkcjonowania we współczesnym świecie, a umiejętności, które jeszcze kilkanaście lat temu były zarezerwowane dla specjalistów, obecnie stały się codziennością. Pełną treść wpisu można znaleźć w linku poniżej [1].

W związku z potrzebą intensywniejszej realizacji działań dot. podnoszenia kompetencji cyfrowych w naszym kraju, przybliżone zostały założenia Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych do 2030 roku. Zwrócono uwagę na jego cele oraz grupy docelowe, do których kierowany jest Program. W ramach uzupełnienia, została poruszona opinia Eksperckiego Zespołu Roboczego na temat Programu. Pełną treść tych wpisów można znaleźć w linkach poniżej [2] i [3].

Z roku na rok pojawia się więcej usług cyfrowych. Jednocześnie coraz większa liczba Polaków przekonuje się do tego sposobu realizacji różnych działań ze względu na wygodę, szybkość czy dostępność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie może ze sobą nieść nieświadome korzystanie z Internetu. Więcej na ten temat można przeczytać w linku [4].

Wybuch pandemii na początku 2020 roku oraz wprowadzony stan epidemii miał ogromny wpływ na zjawiska nie tylko związane ze zdrowiem ludzi, lecz również na procesy gospodarcze, organizację pracy i edukacji. Wiele aspektów życia codziennego milionów ludzi zostało przeniesione do Internetu. Sytuacja ta pokazała, jak kluczowy w dzisiejszych czasach jest rozwój cyfrowy. Dlatego też w kolejnym wpisie omówiono Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, z którym można zapoznać się w linku nr [5].

Konkurs na „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 Branżowych Centrów Umiejętności”, prowadzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki stanowi propozycję rozwiązania, które ma wspierać rozwój kompetencji cyfrowych. Pełna treść informacji w linku poniżej [6].

Ze względu na dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy utworzono ZSK, czyli Zintegrowany System Kwalifikacji. System umożliwia porównywanie polskich kwalifikacji z kwalifikacjami w Unii Europejskiej, wykorzystując przy tym Polską Ramę Kwalifikacji oraz Europejską Ramę Kwalifikacji. System stanowić ma wsparcie nie tylko dla pracodawców, lecz również dla pracowników. W jaki sposób? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w linku [7].

Rozwój technologii cyfrowych nie ustaje, a władze krajów na całym świecie zyskują liczne narzędzia umożliwiające coraz większą inwigilacje oraz kontrolowanie swoich obywateli. Przykładem tego zjawiska są dwie aplikacje, stworzone przez organizatorów Mundialu w Katarze. Temat był licznie poruszany w mediach na całym świecie, gdyż - jak się okazało - aplikacje przede wszystkim miały za zadanie monitorować oraz zbierać informacje o użytkownikach. Pełen wpis w linku [8].

Masz problem ze znalezieniem dostawcy Internetu szerokopasmowego w swoim miejscu zamieszkania? Rząd planuje ułatwić znalezienie usługodawcy za pomocą Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), czyli publicznej bazy danych, w której każdy bezpłatnie będzie mógł sprawdzić dostępność pod danym adresem. Więcej o SIDUSIS tutaj w linku poniżej [9].

Linki do opublikowanych do tej pory wpisów:

[1]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/kompetencje-cyfrowe- wymog-do-funkcjonowania-we-wspolczesnym-swiecie.html
[2]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/program-rozwoju- kompetencji-cyfrowych.html
[3]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/opinia-eksperckiego- zespolu-roboczego-na-temat-programu-rozwoju-kompetencji-cyfrowych-do-roku-2030.html
[4]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/zagrozenia-uslug- cyfrowych%ef%bf%bc.html
[5]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/fundusze-europejskie-na- rozwoj-cyfrowy-2021-2027.html
[6]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/konkurs-na-utworzenie-i- wsparcie-funkcjonowania-120-branzowych-centrow-umiejetnosci.html
[7]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/dynamiczne-zmiany-na- polskim-rynku-pracy-zintegrowany-system-kwalifikacji.html
[8]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/zagrozenia-cyfrowe- czyhajace-na-kibicow-w-katarze.html
[9]    https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/sidusis-czyli-publiczna- baza-danych-zasiegu-sieci-szerokopasmowych.html

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR03/18 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020